« Svibanj 2024 »

18.05.2024. 07:04
VIDEO Sudarili se vlakovi u Beogradu, 13 je ozlijeđenih. Ovako su ljude izvlačili iz tunela
Imali smo sreće. Nije bilo poginulih, to je najvažnije, kazao je ministar unutarnjih poslova Ivica Dačić koji je posjetio mjesto nesreće,  oko 4 kilometra od centra Beograda.

18.05.2024. 07:00
Danas isprobajte parmigianu - ukusni sicilijanski specijalitet
Na zagrijanom maslinovu ulju pirjajte češnjak dok ne požuti, 1-2 minute, pa dodajte rajčicu sa sokom, vino, šećer, sol i bosiljak. Kuhajte uz povremeno miješanje 20-25 minuta, dok se umak ne zgusne

18.05.2024. 00:16
Severina odgovorila svećeniku, on joj uzvratio: 'Izvrijeđala me'
Tomislav se na društvenim mrežama oglasio nekoliko sati nakon Severinine objave

18.05.2024. 00:10
Alex izgubio u duelu i napustio 'Survivor': 'Nancy je bila bolja. Ponosan sam na svoj put ovdje'
Što se tiče svih mojih nominacija, ne želim se više vraćati na to - bilo pa prošlo, rekao je Alex

18.05.2024. 00:03
Zajec proslavio s nogometašima Futsal Dinama, adut Olmissuma u suzama: 'Knedla mi je u grlu'
Antonio Sekulić ovim se riječima oprostio od Olmissuma: 'Ovo mi je bila zadnja utakmica u dresu Olmissuma, teško mi je, ne znam što bih rekao. Momcima hvala i na lijepoj sezoni, pružili su mi puno lijepih uspomena

18.05.2024. 00:01
Dnevni horoskop za subotu 18. svibnja: Škorpion će žudjeti za tišinom, a Lavu se sve mijenja
Pročitajte dnevni horoskop za subotu 18. svibnja i saznajte koga očekuje uspjeh na poslu ili u financijama, kakva je situacija na ljubavnom planu, ali i tko mora pripaziti na zdravlje

17.05.2024. 23:57
Ovo su ministri Domovinskog pokreta u novoj Vladi
Ministar poljoprivrede, ribarstva i šumarstva je Josip Dabro, a na čelu Ministarstva demografije i useljeništva bit će Ivan Šipić. Novi ministar gospodarstva je Ante Šušnjar

17.05.2024. 23:37
Putin kritizirao nadolazeći mirovni samit u Švicarskoj: Žele nametnuti uvjet za kraj sukoba
Mirovni samit za Ukrajinu, koji bi se idućeg mjeseca trebao održati u Švicarskoj, pokušaj je da se Rusiji nametnu uvjeti za okončanje sukoba, rekao je u petak ruski predsjednik Vladimir Putin.

Volite li putovanja?
Autor: ANA CEKOVIĆ, 24. 9. 2012.

Tako se to odvijalo stoljećima ...

Crta i piše:

• Antonio Čolić
  • Filip Horvatin
  • Boris Jagodin
  • Mira Končar
  • Nikolina Milošić
  • Viktorija Pavlić
  • Kristina Petričević

Ines Kurtović

VOLITE LI PUTOVANJA?

Zemlja je ravna ploča koja ima kraj? To su ljudi mislili prije. Ako ovo putovanje kroz povijest turizma započnemo sa nomadskim plemenima koja su također putovala spajamo ugodno sa korisnim. U potrazi za hranom, boljim uvjetima života i boljim nastambama putovali su kroz povijest.

Kasnije putovanje više nije bilo povoljno i pristupačno svima. U razdoblju robova i feudalaca putovanje je bilo moguće samo višem staležu, onima na vrhu društvene piramide.

Tako se to odvijalo stoljećima dok jedna pametna glava nije osigurala prvo organizirano putovanje za sve znatiželjnike. San koji se naizgled činio nemogućim pretvorio se u javu.

Smatram kako bi se na tome trebao temeljiti i suvremeni turizam. Bio je to korak dalje prema čestim putovanjima prvenstveno zbog posla, a zatim i zbog same želje za putovanjem.

U današnje vrijeme ljudi često putuju zbog različitih mogućnosti putovanja. Tu su nam svima na dohvat ruke automobili, autobusi, (brzi) vlakovi te avioni. Ljudi se više druže, ispunjavaju svoje skrivene želje za nekim destinacijama vrijednim posjeta, zapošljavaju se u udaljenim mjestima te uz pomoć uznapredovale tehnologije bez problema stižu na odredište.

Sada smo iza sebe ostavili cijeli jedan dugi  razvojni put prometa i turizma i odatle bismo trebali zaključiti koliki smo napredak ostvarili u tako malo godina. Pa... recite mi: volite li i Vi putovati?