19.04.2024. 13:27
Desnica će osvojiti vlast. Možda više sa Zoranom Milanovićem, nego s Plenkovićevim HDZ-om
Domovinski pokret i Most u Milanoviću kao premijeru našli bi autentičnog saveznika i istomišljenika, dok bi u Andreju Plenkoviću pronašli samo njihovu tihu patnju, "majčicu" stranku i dvostrukog partnera - HDZ.

19.04.2024. 13:24
U novoj epizoda showa 'Tvoje lice zvuči poznato' gledat ćemo Madonnu, Jacquesa Houdeka...
Hrvatsku glazbenu scenu na pozornicu TLZP-a donijet će Antonija Šola utjelovljujući Gorana Karana, Marija Kolb izvodeći pjesmu Parnog Valjka i Tomislav Marić ToMa kao Jacques Houdek

19.04.2024. 13:24
Belgijac na vrhu nakon četiri brzanca na WRC Croatia Rallyju
Na posljednjem jutarnjem brzinskom ispitu (16,63 km), gdje je uz ceste na Platku bilo i snijega, Neuville je uspio za 0.2 sekundi nadmašiti Evansa

19.04.2024. 13:17
VIDEO Livaković i Kotarski obranama oduševili i Uefu. U izboru su za najbolju obranu
Jutgla je sjajno pucao glavom s četiri metra i lopta je išla pod prečku. Svi su vidjeli loptu u golu, a onda je Kotarski sjajnom akrobatskom reakcijom iščupao loptu ispod grede i sačuvao mrežu

19.04.2024. 13:14
Frontmen grupe Valentino prije nastupa u Zagrebu: 'U Tvornici će i moja žena na pozornicu...'
'Volim te još', 'Samo sklopi okice'... samo su neki od hitova koje će grupa Valentino otpjevati u subotu

19.04.2024. 13:08
Stjepan Vukadin oglasio se oko odlaska Melkiora i Damira iz 'Masterchefa': 'Hvala za sve!'
Melkior Bašić i Damir Tomljanović odlaze iz žirija 'MasterChefa', a njihov kolega Stjepan Vukadin sad je podijelio njihovu zajedničku fotografiju

19.04.2024. 13:05
E, ova slika otišla je u svijet: Pokazao stražnjicu usred prijenosa relija u Hrvatskoj!
Dok je Andreas Mikkelsen 'pičio' hrvatskim cestama, jedan navijač je pokazao stražnjicu u kameru. Neke je nasmijao, nekima je to bilo degutantno, ali kako god, on se uspio pojaviti u domovima diljem svijeta

19.04.2024. 13:03
Osveta na novoj pjesmi: 'Taylor Swift prozvala Kim Kardashian zbog drame od prije 8 godina!'
Velika je drama izbila između pjevačice i Kim te njezinog tadašnjeg supruga Kanyea Westa, a situacija je zamalo koštala Taylor njezine reputacije.

Noć muzeja 2018 u Topuskom
Autor: Administrator , 27. 1. 2018.

Nakon organizacija Noći muzeja 2016. i 2017. u Hrvatskoj Kostajnici te 2017. u Glini, manifestacija se ove godine širi na prostor Banovine i održava se u Petrinji, Glini, Topuskom i Hrvatskoj Kostajnici.

Foto galerija - Noć muzeja 2018 - kliknuti

U sklopu Noći muzeja 2018 u Topuskom održane su sljedeće manifestacije:

• Predstavljanje povijesnih postrojbi Prve i druge banske pukovnije

Na početku manifestacije "Noć muzeja 2018." po prvi put održanoj i u Topuskom, pred zgradom Općine Topusko izvršeno je svečano postrojavanje i prijavak Povijesnih postrojbi 1. i 2. banske pukovnije.
Moramo pohvaliti mještane Topuskog koji su se na ovu manifestaciju odazvali u neočekivano velikom broju, naime kroz cijelu rutu bilo je prisutno oko 150 građana Topuskog koji su sve pozorno pratili.

• Radionica krasopisa u okviru Projekta Cisterciti i Opatija Topusko, voditeljica Slađana Majstorović, prof., Narodna knjižnica i čitaonica Topusko

• Predstavljanje Projekta Cisterciti i Opatija Topusko
  • «Donosimo svjetlo» - osvjetljavanje i označavanje bakljama prostora crkve Bl. Djevice Marije u sklopu ostataka cistercitskog samostana u parku Opatovina u Topuskom

U parku Opatovina kod portala na početku ovog dijela programa "Noći muzeja" načelnik Općine Topusko Ivica Kuzmić i župan SMŽ Ivo Žinić upalili su baklje koje označavaju gabarite nekadašnjeg cistercitskog samostana.
Svojim lijepim glasovima sudjelovale su i članice ženskog vokalnog ansambl "Petrus" Petrinja koji je započeo s radom 1996. godine kao sekcija poznatog Hrvatskog pjevačkog društva "Slavulj" Petrinja.
Najatraktivniji dio bilo je uprizorenje jednog dana u životu cistercita u odličnoj i profesionalnoj glumi profesora i učenika Srednje škole Topusko.

• Dramsko-scenski program «Život cistercita», izvode ga nastavnici i učenici Srednje škole Topusko

• Predstavljanje ambijentalne instalacije Melencolia II arhitekta i umjetnika Antonija Grgića u parku Opatovina u Topuskom

Arhitekt i slobodni umjetnik Antonio Grgić predstavio je svoju instalaciju pod nazivom "Melankolija" koja se izvrsno uklapa u prostor ispred portala.

• Izložba Integrirani dan Srednje škole Topusko: Cisterciti i Opatija Topusko, Narodna knjižnica i čitaonica Topusko

Otvorena je izložba "Integrirani dan Srednje škole Topusko" u okviru istog projekta koju je predstavila prof. Dijana Šešerin.

• Cisterciti i Opatija Topusko (Opatija Beatae Virginis Mariae de Toplica), predavanje dr. sc. Ana Novak, Narodna knjižnica i čitaonica Topusko

• Otvorenje izložbe «AB INITIO AD FINES (Povijesna lenta Topuskog)» u organizaciji interpretacijskog centra baštine Banovine

• Cistercitska večera u organizaciji Općine Topusko, Turističke zajednice Topusko, Hotel Top-terme, Topusko

Za organizaciju Noći muzeja 2018 zaslužni su volonteri Društva «Terra banalis», a suorganizatori su: Grad Glina, Srednja Škola Glina, Gradska knjižnica i čitaonica Glina, Hrvatski dom Glina, Interpretacijski centar baštine Banovine, Gradski muzej Sisak, Grad Hrvatska Kostajnica, Turistička zajednica Grada Hrvatska Kostajnica, Grad Petrinja, Hrvatski dom Petrinja, Galerija Krsto Hegedušić, Turistička zajednica Grada Petrinje, Općina Topusko, Srednja škola Topusko, Narodna knjižnica i čitaonica Topusko, Turistička zajednica Općine Topusko, Hotel Top-Terme Topusko, Ženski vokalni sastav Petrus.

Stručnu podršku pružili su: Hrvatsko muzejsko društvo, Odsjek za povijest Filozofskog fakulteta u Zagrebu, Hrvatski institut za povijest, Hrvatski restauratorski zavod, Hrvatski državni arhiv, Konzervatorski odjel Ministarstva kulture u Sisku.